W artykule „Bo mniej znaczy więcej …” pisałam o najczęściej przechowywanych, niepotrzebnych nam rzeczach zabierających przestrzeń. Co jeszcze lubimy chomikować w naszych meblach, szufladach, piwnicach i garażach?

Czego jeszcze powinniśmy się pozbyć z naszego domowego otoczenia, aby zyskać łatwy, wygodny dostęp do potrzebnych nam różnego rodzaju przedmiotów i już nigdy więcej nie tracić czasu na ich szukanie?

1. Artykuły spożywcze

Lubimy jeść i eksperymentować w kuchni, a do tego często jesteśmy łowcami promocji. Niestety większość z nas marnuje niesłychane ilości jedzenia. Zapełniamy szafki produktami, z których może kiedyś coś ugotujemy, inne są super fit i zdrowe, może kiedyś je skonsumujemy, a poza tym jak nie kupić 3 opakowań makaronu i 3 kg cukru w cenie dwóch, skoro to nie jabłko, więc się nie popsuje. Błąd! Powinniśmy kupować tyle, ile potrzebujemy jedynie z lekkim zapasem. Niestety często nadwyżkowa ilość trafia w głąb szafki lub szuflady, szybko zostaje zapomniana, a nowa promocja zachęca do skorzystania z kolejnej okazji zakupowej. I tak półki kuchenne uginają się pod ciężarem różnorodnych produktów, a nam jest coraz trudniej do nich dotrzeć. Koniecznie powinniśmy przejrzeć posiadane artykuły spożywcze i w pierwszej kolejności zużyć produkty z krótką datą ważności, a pozostałe po dacie przydatności wyrzucić. Jedynie artykuły spożywcze tzw. suche, po krótkim upływie daty ważności, możemy spokojnie wykorzystać. Jeżeli natomiast posiadasz poukrywane po szafkach pełnowartościowe artykuły spożywcze o ważnej dacie przydatności, których już nie wykorzystasz, powinieneś oddać je bardziej potrzebującym ludziom, oddać na zbiórkę żywności lub inne cele charytatywne.

2. Aromatyczne przyprawy - jak długo są ważne?

Niezastąpione w kuchni, stanowią wspaniały dodatek do różnego rodzaju potraw. Jak wiele, jak długo i w jaki sposób je przechowujesz? Czy na pewno wszystkie nadal nadają do użytku? W wielu kuchniach przechowywanych jest mnóstwo przypraw - od bazowych wykorzystywanych do większości potraw, do jednorazowo przeznaczonych do przygotowania określonego dania, które nie spotkało się z uznaniem gości, a gospodarza zniechęciło do jego ponownego przygotowania. Pomimo, iż przyprawy cieszą się długim terminem przydatności, niewłaściwie lub zbyt długo przechowywane tracą swoje właściwości. Latami magazynowane na dnie szafek lub końcu szuflad tracą swój aromat i zaprzyjaźniają z kurzem. Warto robić systematyczny przegląd dat ważności i obiektywną ocenę ich przydatności. Należy także zadbać o właściwy sposób przechowywania przypraw od samego początku ich posiadania.

kuchnia-pojemniki-przechowywanie-porzadek

3. Plastikowe pojemniki - jak ich używać?

Wdzięczne pojemniki zapewniające świeżość przechowywanej żywności. Warto z nich korzystać! Zdecydowanie za dużo małych, plastikowych pojemników? No, ale były w zestawie. Do niektórych z nich brakuje pokrywek, inne są odbarwione, a i jeszcze te po maśle, serkach i jogurtach, też się pewnie kiedyś do czegoś przydadzą. Dobrej jakości, nadwyżkowe, małe pojemniki możemy przeznaczyć np. na drobiażdżki naszych pociech, na śrubki, gwoździki i inne drobnostki. Opakowania po serkach i jogurtach warto wykorzystać jako tymczasowe doniczki do kiełkowania nasion, roślin w sezonie wiosennym. Przeznaczone ich do innych celów, jedynie będą szpecić kuchnię. Wkrótce i tak przyniesiesz do domu nowe z kolejnymi zakupami.

4. Wózki, łóżeczka, gondolki, foteliki samochodowe i inne rzeczy z dzieciństwa naszych dzieci

Pierwsze łóżeczko, niezawodny wózeczek, urocza gondolka i bezpieczny fotelik. Ileż to kosztowało i pochłonęło czasu na właściwy wybór, ale najważniejsze, że spełniło swoje funkcje. I co dalej teraz? Prawda jest taka, że dzieci bardzo szybko wyrastają ze swoich rzeczy i potrzebują następnych, zgodnych z etapem ich rozwoju, więc warto zrobić im miejsce. Jeśli nie planujemy w najbliższej przyszłości kolejnego dziecka, nasza pociecha jest już na innym etapie rozwoju, a my wciąż to wszystko przechowujemy, to koniecznie powinniśmy się zastanowić się nad odsprzedażą lub oddaniem takich rzeczy - o ile nadal są sprawne i funkcjonalne. To co było modne, wygodne i bezpieczne kilka lat wcześniej, nie musi być takie dzisiaj, ponieważ wszelkie regulacje dotyczące bezpieczeństwa oraz trendów zmieniają się często. Uszkodzone i wyeksploatowane rzeczy należy zutylizować.

5. Gazety, czasopisma, książki - wyrzucać, czy nie?

Kolekcja miesięczników, kwartalników, książek, po które sięgamy po raz kolejny i nadal nie mogą wzbudzić naszego zainteresowania, nie jesteśmy w stanie przebrnąć nawet przez pierwszy rozdział i jeszcze pierwsze książeczki naszych dzieci, z których od wielu lat nie korzystają, a z roku na rok mają coraz to nowsze podręczniki, lektury i ulubione wydania. Cały ten zbiór może wyglądać imponująco, ale czy rzeczywiście taką właśnie rolę powinien pełnić i zabierać cenne miejsce bardziej wartościowym pozycjom w naszych domowych biblioteczkach? Ile razy zdarzyło Ci się sięgnąć po stary magazyn? Czas najwyższy na zastanowienie się, po co to przechowujemy? Wytnij artykuł, który Cię zainteresował lub zrób mu zdjęcie i zapisz na dysku. Zostaw czasopisma i książki, które faktycznie mają dla ciebie wartość, inne sprzedaj w Internecie lub wymień na te z kręgu Twoich obecnych zainteresowań, lub przekaż do szpitala lub domu dziecka w zależności od tematyki.

pokoj-ksiazki-gazety-za-duzo-polka-regal-szafka-nieporzadek

6. Rachunki, faktury i dokumenty

Stery papierów, setki analiz, tysiące ofert i niepotrzebnych świstków. W jaki sposób przechowujesz swoje dokumenty i jak często dokonujesz ich przeglądu w dobie dokumentacji elektronicznej? Czy stare paragony, faktury, rachunki i inne zdezaktualizowane pisma, druki i dowody wpłat nadal zajmują przestrzeń na Twoich półkach bądź w szufladach? Ale po co? Zdecyduj, które z nich są nadal ważne i potrzebne, pozostałe zniszcz. Oczywiście zostaw wszelkie uzyskane dyplomy, świadectwa ukończenia szkół i pracy, bieżące rachunki i inne potrzebne dokumenty. Ułóż je kategoriami w opisanych segregatorach, w oddzielnych koszulkach, aby mieć do nich szybki i łatwy dostęp. Pozostałe przechowywane przez lata, pogwarancyjne i nieprzydatne wrzuć do niszczarki.

7. Kable, przewody, słuchawki, ładowarki

Ile urządzeń, tyle różnych kabli, a do niektórych nawet po kilka. Im więcej sprzętu w domu, tym więcej nieładu w szufladach z przewodami i nerwów przy rozplątywaniu zwojów kabli, żeby dostać się do tego jednego, którego obecnie potrzebujemy. Czy na pewno wszystkie są nam potrzebne? Jeżeli już nie posiadamy sprzętu, do którego mogą pasować, powinniśmy je przekazać do najbliższego punktu zajmującego się utylizacją elektrośmieci. Specjalnie przeznaczonego do tego pojemniki znajdziesz m.in. na terenie centrów handlowych. Tak samo należy postąpić z popsutymi, wyeksploatowanymi słuchawkami i ładowarkami.

Zainspirowałam Cię do działania?
Napisz mi proszę o efektach.
Jeśli potrzebujesz dodatkowej motywacji
lub wsparcia, skontaktuj się ze mną.